بلاگ

مراحل روتین مراقبت از مو با بهترین محصولات

موی سر یکی دیگر از زیبایی‌ها محسوب می‌شود که مانند پوست نیاز به یک روتین مناسب و صحیح دارد. با استفاده مرتب از روتین روزانه، موهای تمیز و شاداب را خواهیم داشت و نیاز و مشکلات موها را برطرف می‌کنید. اصول اولیه ایجاد یک روال مراقبت از مو در پایه‌های شستن، خشک کردن و حالت دادن است. برای به دست آوردن یک موی سالم و شاداب به تعداد زیادی محصول مانند خرید شامپوهای خارجی، نرم کننده، ماسک مو و سرم مو نیاز دارید، اما چیزهای بیشتری برای مراقبت از مو به جز شامپو و نرم کننده وجود دارد که می‌تواند به شادابی مو کمک کند.

روتین مو چیست؟

شروع یک روال جدید مو مانند شروع هر عادت جدیدی است. اصول اولیه یک روال روتین مراقبت از مو شامل شستن، خشک کردن و حالت دادن است، اما ملاحظات دیگری نیز وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید تا مطمئن شوید که روال موهای شما مطابق با نیازهای شما هست و برای طولانی مدت پایدار است. روتین مراقبت از مو نیز مراحل‌هایی را دارد که شامل، شستشو، شرایط، درمان، خشک و سبک کردن است.

مراحل روتین مو

هر روتین مراقبت از مو شامل مراحل مهمی است مانند، پاکسازی، حالت‌دهنده، مرطوب‌کننده، باز کردن گره‌ها، حالت دادن و درمان آن است. انجام این مراحل روتین روزانه به نوع مو، سبک زندگی و ترجیحات شما بستگی دارد.

پاکسازی

پاکسازی مو اولین قدم در روتین مراقب مو محسوب می‌شود. همانطور که هر شب پوست خود را تمیز می‌کنید، موهای شما نیز از پاکسازی سود می‌برند، بسته به میزان خشکی مو و پوست سر و تعداد محصولاتی که استفاده می‌کنید می‌توانند باعث ایجاد تجمع میکروب شوند. شستن موهایتان باعث می‌شود موها و پوست سر شما احساس تمیزی داشته باشند، محصولات روتین مو، چربی، کثیفی و سلول‌های مرده پوست که ممکن است ایجاد شده باشند را از بین می‌برد.

نکات پاکسازی

شامپو مرطوب کننده ملایم و بدون سولفات را انتخاب کنید که در دراز مدت برای سلامت مو و پوست سر شما بهتر است. به جای استفاده از ناخن، از نوک انگشتان خود برای ایجاد کف روی پوست سر خود استفاده کنید. موهای خود را زیاد نشویید، زیرا ممکن است روغن طبیعی مو را از بین ببرید و میکروبیوم پوست سر شما را مختل شود. موهای خود را هر 3 تا 4 روز با استفاده از شامپو مرطوب کننده با آب ولرم یا سرد بشویید، زیرا آب داغ می‌تواند به موهای شما آسیب برساند.

تغذیه و حالت دادن مو

مرحله ضروری بعدی در روتین شستشوی شما حالت دادن است. حالت دادن به موهایتان به باز شدن، بسته شدن کوتیکول‌ها و تامین رطوبت کمک می‌کند. رطوبتی که شامپوی شما ممکن است از بین برده باشد را دوباره پر می‌کند و به از بین بردن گره‌هایی که در اثر ماساژ شامپو روی موها و پوست سر شما ایجاد شده است کمک می‌کند.

نکات تهویه مطبوع

نرم کننده را روی موهای خیس بمالید. آب اضافی را گرفته و به موهای خود بزنید، اجازه دهید تا 2 دقیقه بماند و آن را با آب بشویید. بعد از استفاده از نرم کننده روی موهای خود می‌توانید از یک شانه که دندانه‌های پهن دارد، استفاده کنید و موهای خود را شانه بزنید تا نرم کننده به صورت یکدست پخش شود. نرم کننده‌ای سبک و بدون سیلیکون مانند نرم کننده عسلی انتخاب کنید که موهای شما را سنگین نمی‌کند.

باز کردن گره ها

گره زدن موها به از بین بردن گره‌ها و به حداقل رساندن شکستگی کمک می‌کند. یکی از محصولاتی که می‌تواند روند گره‌زدایی را صاف کند، یک نرم‌کننده است، مانند، تهویه مطبوع دم کرده عسل، این به صاف کردن قفل‌ها کمک می‌کند و آن‌ها را برای باز کردن گره‌ها با برس یا شانه دندانه پهن آماده می‌کند. همچنین می‌توانید قبل از باز کردن گره مو از روغن یا سرم مو استفاده کنید. نرم کننده دم کرده عسل را می‌توان هم برای موهای خشک و هم برای موهای خشک شده با حوله استفاده کرد.

نکات گره گشایی

گره گشایی از حمام شروع می‌شود. بعد از استفاده از نرم کننده، موهای خود را با نوک انگشتان روی موها بکشید تا گره‌های درشت باز شوند. همیشه شروع به برس زدن یا شانه زدن در قسمت پایینی موهای خود کنید و تا ریشه‌ها پیش بروید.

حالت دادن مو

همیشه مطمئن شوید که موهای خود را قبل از استفاده از ابزارهای گرم شده مانند سشوار، ابزار فر یا صاف کننده آماده کرده اید. این نه تنها از موهای شما در برابر شکستن محافظت می‌کند، بلکه نتایج حالت‌دهی را نیز افزایش می‌دهد و ماندگاری مدل موهای شما را تضمین می‌کند. از یک پرایمر حالت دهنده سبک، مانند پرایمر پولیش تزریق شده بر مو استفاده کنید تا موهای خود را برای حالت دادن به روتین خود آماده کنید.

نه تنها به جلوگیری از موخوره کمک می‌کند، بلکه زمان خشک شدن را کاهش می‌دهد، بافت مو را بهبود می‌بخشد و هنگام استفاده از ابزارهای حالت‌دهنده گرم شده، ماندگاری مطلوب را تضمین می‌کند. استفاده از محافظ حرارتی از موهای شما در برابر آسیب حرارتی ناشی از سشوار کردن، ابزارهای حالت دهنده و نور خورشید محافظت می‌کند. اسپری محافظ حرارتی تزریق شده گیسو بره موم از موها در برابر حرارت محافظت می‌کند و حاوی فیلتر UV برای جلوگیری از آسیب خورشید است.

نکات حالت دادن مو

هرگز از ابزارهای حالت دهنده گرم شده مانند اتو فر یا اتو روی موهای خیس یا مرطوب استفاده نکنید. پس از استفاده از محافظ حرارتی، قبل از استفاده از حرارت، اجازه دهید موهایتان چند دقیقه در هوا خشک شود. هنگام استفاده از پرایمر، مقداری خیلی کمی بمالید. اگر می‌خواهید بافت موهای خود را بعد از حالت دادن بیشتر کنید، استفاده از اسپری بافت را به عنوان آخرین مرحله در روال حالت دادن خود در نظر بگیرید.

روغن تراپی پیش از حمام

سه نوع درمان وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را به برنامه هفتگی خود اضافه کنید تا مقداری ویتامین اضافی به موهای خود بدهید، ماسک درمانی، روغن درمانی یا درمان پوست سر، درمان‌های منظم مو به رفع مشکلات خاص مو مانند آسیب، خشکی و پوست چرب، پوسته پوسته یا خشکی سر کمک می‌کند و ظاهر کلی و سلامت موهای شما را بهبود می‌بخشد.

روغن تراپی

موهای خود را به 2 قسمت تقسیم کنید، سپس برای هر قسمت 1 سرنگ کامل از  روغن مو تزریق شده با عسل را بردارید و موها را کاملا بپوشانید. موها را ببافید و بگذارید چند ساعت یا یک شب جذب شود. اگر روغن استفاده شده به صورت کامل در موها جذب نشده بود می‌توانید شانه بزنید تا جذب شود، سپس موها را آبکشی یا تمیز کنید.

شست و شوی مو

برای شستشوی مو نیاز هست هر چند وقت یک‌بار برنامه روتین مراقبت از مو و شستشوی مو خود با استفاده از شامپو های خارجی انجام دهید. بنک مارکت با توجه به تنوع بالایی که در شامپو سر خارجی دارند، با مقایسه قیمت‌ها و نظرات سایر خریداران، شامپو مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید.نوع موها متفاوت است و بسته به جنس موهای شما می‌توانید شامپو مناسب را برای موهای خو انتخاب کنید. موهای خیلی نازک، سریعتر چرب می‌شود، بنابراین شستن منظم هر روز طبیعی است. موهای متوسط ​​و پرپشت، توصیه می‌شود هر 2 تا 3 روز یکبار شسته شود، زیرا به طور متوسط ​​به سرعت چرب نمی‌شود.

موهی موج‌دار، این نوع بافت موها خشک‌تر می‌شوند و چرب نمی‌شوند، به این معنی که می‌توانید فاصله زمانی بیشتری بین شستشوها داشته باشید، 1 یا 2 بار در هفته شستشو مناسب است. اگر به طور منظم ورزش می‌کنید و مرتب عرق می‌کنید، یا اگر پوست سرتان به وضوح چرب، پوسته پوسته یا خارش دار است، ممکن است نیاز به شستن موهایتان بیشتر باشد.

نرم کننده مو یا ماسک داخل حمام

ماسک مو با روغن‌های مغذی طبیعی و مواد مفید غنی شده است که روی موهای آسیب دیده و خشک عالی عمل می‌کند. نرم کننده مو در واقع یک حالت دهنده است، که برای صافی در ساقه‌های مو، آب‌رسانی و کاهش وز مو استفاده می‌شود. برای استفاده از ماسک مو در حمام ابتدا موهای خود را با شامپو تمیز کرده و به خوبی آبکشی کنید و ماسک را روی موهای خود بمالید و به مدت 30 دقیقه اجازه دهید روی موهای شما باشد. از نرم کننده در حمام زمانی استفاده کنید که موهای خود را با شامپو شستید مقدار کمی نرم کننده روی تارهای مو خود بمالید و سعی کنید به پوست سر نرسد و به مدت 5 دقیقه قرار دهید و بعد شستشو دهید.

ماسک مو بعد از حمام

ماسک‌های مو گزینه شگفت انگیزی برای روتین مو هستند. آن‌ها می‌توانند ظاهر حتی خشک‌ترین و شکننده‌ترین رشته‌های مو را به یک بار درخشان و براق تبدیل کنند. همانطور که محصولات مراقبت از پوست مختلف برای انواع پوست ایجاد می‌شود، محصولات مراقبت از مو نیز نیازهای متفاوتی را هدف قرار می‌دهند.

اگر موهای خشک و آسیب دیده دارید، یک ماسک بسیار غنی تهیه کنید، برای مبارزه با چربی پوست سر، از ماسکی بر پایه خاک رس استفاده کنید که چربی اضافی را جذب کند. برای حفظ رنگ موهای رنگ شده خود ماسکی که با مواد محافظ و ترمیم کننده است، استفاده کنید.

حفظ رطوبت مو پس از حمام

پس از حالت دادن به موهای خود یا اجازه دادن به آن‌ها در هوای خشک، ممکن است بخواهید کمی رطوبت را به موهای خود اضافه کنید. همچنین در روزهایی که موهای خود را نمی‌شویید، تارهای مو شما ممکن است از افزایش رطوبت بهره‌مند شوند. استفاده از روغن‌های مو برای کنترل موخوره و جلوگیری از خشکی مو نیز عالی هستند. روغن موی دم کرده عسل به جذب و حفظ رطوبت کمک می‌کند. با استفاده منظم، موهای شما به‌طور کلی نرم‌تر، قوی‌تر و سالم‌تر می‌شوند.

نکات رطوبت مو

وقتی صحبت از روغن مو می‌شود، توصیه می کنیم 1 الی 2 قطره برای موهای نازک، 2 الی 3 قطره برای موهای متوسط ​​و 3 الی 4 قطره برای موهای پرپشت استفاده شود. قبل از مالیدن روغن مو به موهای خود، محصول را بین کف دست و انگشتان خود گرم کنید. سپس، محصول را با انگشتان خود در حرکات شانه بزنید تا محصول به طور یکنواخت پخش شود. همچنین می‌توانید در بین شستشوها از نرم‌کننده استفاده کنید تا رطوبت مورد نیاز موهایتان فراهم شود.

خشک کردن موی سر

خشک کردن مو می‌تواند کار ساده‌ای باشد، اما خشک کردن نادرست مو می‌تواند به وز، شل شدن یا درهم ریختگی مو شود. انواع مختلفی از موها وجود دارد که هر کدام نیاز به مراقبت ویژه دارد. برای خشک کردن موهای خود بسته به نوع موهای شما چندین روش وجود دارد که شامل، استفاده از سشوار، خشک کردن با حوله و خشک کردن هوا می‌شود. با حوله می‌توانید با فشاردن موهای خود درون حوله نم موهایتان را بگیرید. با استفاده از هوا مخصوصا زمانی که هوا گرم است می‌توانید موهای خود را در هوا قرار دهید تا خشک شوند، و با دمای کم سشوار می‌توانید موهای خود را به آرامی خشک کنید.

سخن پایانی

یکی از بهترین و زیبایی مخصوصا در خانم‌ها موهای آن محسوب می‌شود، برای مراقبت از مو و حفظ سلامت و شادابی نیاز است که روتین روزانه داشته باشید. روتین‌های مراقبت از مو شامل حالت دهنده، استفاده از روغن ترابی، باز کردن گره مو و…. می‌شود، که هر کدام می‌توان به سلامت مو کمک کند. برای شستشوی مو برای هر مو متفاوت هست بعضی از موها خیلی زود چرب می‌شوند که نیاز هست روزانه شستشو شوند. از نرم کننده برای صاف کردن موها و از ماسک برای تغذیه موها استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *