بلاگ

چرا قهوه میخوریم تپش قلب می گیریم؟ 7 راه درمان

تپش قلب بعد از خوردن قهوه

یکی از اتفاقات شایع که پس از مصرف قهوه برای بسیاری از افراد رخ می‌دهد، تپش قلب است. این موضوع تنها برای قهوه صادق نبوده و محصولات حاوی کافئین این مشکل را برای مصرف‌کننده ایجاد می‌کنند. در واقع زمانی که قهوه را میل می‌کنید، کافئین موجود در آن همانند محرک عمل کرده و میزان ترشحات هورمون استرسی نظیر آدرنالین را افرایش می‌دهد. با افزایش این هورمون، قلب به فعالیت بیشتر ترغیب می‌گردد. فعالیت بیشتر قلب نیز منجر به افزایش ضربان قلب می‌شود که افراد فکر می‌کنند دچار تپش قلب شده‌اند. راه‌های مختلفی برای جلوگیری از تپش قلب وجود دارند که می‌توانید با بهره بردن از آن‌ها، پس از نوشیدن قهوه دچار نگرانی نشوید، با فروشگاه اینترنتی بنک مارکت خرید قهوه را آسان کنید.

علت تپش قلب بعد از خوردن قهوه

تپش قلب پس از نوشیدن قهوه یکی از اثرات جانبی است که بر اثر کافئین موجود در قهوه ایجاد می‌شود. کافئین که نوعی محرک در بدن به‌حساب می‌آید، بر سیستم عصبی مرکزی اثر می‌گذارد و می‌تواند بر افزایش فعالیت قلبی نیز تاثیرگذار باشد. کافئین می‌تواند میزان هورمون‌های استرس موجود در بدن نظیر آدرنالین را افزایش دهد و با بالا رفتن میزان آدرنالین، قلب شروع به فعالیت بیشتر می‌کند. افزایش قدرت انقباضی قلب و فعالیت بیشتر آن، این دیدگاه را برای فرد ایجاد خواهد کرد که او دچار تپش قلب شده است. میزان تپش قلب در هر فرد متفاوت بوده و به شرایط شخص بستگی دارد؛ در واقع اگر فرد دچار مشکل قلبی باشد، تاثیرات متفاوتی پس از میل کردن قهوه شاهد خواهد بود.

راه های رفع اضطراب ناشی از مصرف قهوه

اضطراب یکی از مشکلات ناشی از نوشیدن قهوه است که در افراد رخ می‌دهد. راه‌های بسیاری برای رفع اضطراب وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نوشیدن آب علاوه‌بر کاهش تپش قلب، به کم شدن اضطراب نیز کمک شایانی می‌کند و آن را بهبود می‌بخشد.
 • استفاده از شیر در قهوه نیز می‌تواند تاثیرات نامطلوب آن را از بین ببرد و تاثیرات منفی آن را خنثی نماید.
 • استفاده از دمنوش‌های آرامش‌بخش نظیر بابونه باعث دفع کافئین و رفع اضطراب می‌شود.
 • استفاده از مرکبات و مواد حاوی ویتامین سی می‌تواند تاثیرات کافئین را خنثی نماید.

مضرات قهوه برای قلب و تپش قلب

با نوشیدن قهوه می‌توانید شاهد بالا رفتن فشارخون و تپش قلب خود باشید که این واکنش‌ها در تمامی افراد یکسان نیست. در حالت کلی افرادی که به کافئین موجود در قهوه حساسیت نشان می‌دهند، درد قلب را نیز تجربه می‌کنند که این عوامل نیز به سلامت قلبی یا ویژگی‌های فردی وابسته هستند. کافئین موجود در قهوه به انقباض عروق خونی منجر می‌گردد که این موضوع فشارخون را تشدید می‌کند. زمانی که قهوه مورد استفاده قرار می‌گیرد، مضراتی را برای قلب به همراه دارد که یکی از این مشکلات، افزایش ضربان قلب است.

همچنین اگر از قهوه به‌صورت منظم و در حجم زیاد استفاده شود، فرد دچار حملات تپش قلب می‌گردد. در حالت کلی افرادی که مشکل قلبی دارند نباید از قهوه استفاده نمایند. استفاده از قهوه در دوران بارداری نیز مضر است و باید مصرف آن را ترک کنید.

سرگیجه و تپش قلب بعد از قهوه

سرگیجه بعد از خوردن نوشیدنی قهوه

سرگیجه و تپش قلب به‌دلیل وجود کافئین موجود در قهوه اتفاق می‌افتند. در حقیقت کافئین می‌تواند به‌عنوان یک محرک عمل کند و فعالیت عصبی و قلبی را تحت تاثیر قرار دهد و باعث افزایش آن شود. علاوه‌بر ایجاد سرگیجه پس از میل کردن قهوه، احتمال کاهش نسبت تغذیه‌ای بین اکسیژن و گلوکز وجود دارد که در سیستم عصبی رخ می‌دهد؛ همین موضوع نیز می‌تواند به سرگیجه در فرد دامن زند. اگر محصولات حاوی کافئین نظیر قهوه به مقدار زیاد استفاده شوند، علاوه‌بر ایجاد سرگیجه و تپش قلب، سبب بروز اضطراب، ایجاد خواب نامنظم، اختلالات گوارشی و… نیز می‌گردند.

چگونه تپش قلب ناشی از قهوه را از بین ببریم؟

تپش قلب ناشی از میل کردن قهوه پس از مدت کوتاهی از بین می‌رود؛ اما اگر تمایل دارید که اصلاً دچار این مشکل نشوید یا آن را سریع‌تر از بین ببرید، باید اقدامات زیر را اجرایی نمایید تا به هدف خود دست یابید.

 1. فعالیت و ورزش: اگر در شرایطی هستید که می‌توانید فعالیت ورزشی سبک و در حد پیاده‌روی را انجام دهید، در نتیجه از آن غافل نشوید و به فعالیت بپردازید.
 2. نوشیدن آب: گاهی تپش قلب به‌دلیل کم‌آبی رخ می‌دهد که برای رفع آن می‌توانید آب بنوشید.
 3. کشیدن نفس عمیق: کشیدن نفس‌های عمیق و انجام آن به آرامی می‌تواند به از بین رفتن تپش قلب کمک کند.
 4. شستن صورت: با شستن صورت با آب سرد می‌توانید به تنظیم شدن تپش قلب خود کمک کنید.
 5. تکنیک‌های آرامش‌بخش: در صورت بروز تپش قلب می‌توانید از تکنیک‌های آرامش‌بخش نظیر مدیتیشن، یوگا و… بهره ببرید.
 6. استفاده از مواد مغذی: مواد مغذی بسیاری نظیر سدیم، کلسیم، پتاسیم، منیزیم و… می‌توانند تپش قلب را از بین ببرند که برای بهره بردن از این روش می‌بایست مواد غذایی حاوی این مواد مغذی آجیل، ماهی، اسفناج و… را مورد استفاده قرار دهید.
 7. ریلکس باشید: یکی از راه‌های از بین رفتن تپش قلب، ریلکس بودن و نداشتن استرس است. این موضوع، یعنی تپش قلب کاملاً طبیعی است و پس از نوشیدن قهوه امکان ایجاد شدن آن برای همه وجود دارد.

آیا قهوه برای تپش قلب ضرر دارد؟

نوشیدنی قهوه

قهوه دارای میزان زیادی کافئین است که پس از نوشیدن آن، کافئین وارد خون شده و به مغز فرد می‌رسد. کافئین موجود در مغز به افزایش فعالیت سیستم عصبی منجر می‌شود و این افزایش فعالیت، بالا رفتن ضربان قلب را ایجاد می‌کند. همین موضوعات است که به بالا رفتن تپش قلب دامن می‌زند و اگر قهوه در دفعات بسیار مورد استفاده قرار گیرد، ممکن است تپش قلب بسیار زیادی همانند حملات برای فرد رخ دهد. علاوه‌بر ایجاد تپش قلب، عوارض و مشکلات دیگری نیز وجود دارند که در پی میل کرد قهوه ایجاد می‌شوند. احساس خستگی، تحریک‌پذیری، اضطراب، اختلال در خواب و… از دیگر عوارض و مشکلات نوشیدن قهوه به‌حساب می‌آیند که باید درصدد رفع آن‌ها برآیید.

درمان خانگی تپش قلب بعد از خوردن قهوه

در صورت بروز تپش قلب پس از صرف قهوه، می‌توانید از درمان‌های خانگی بهره ببرید و به نتیجه مطلوب دست یابید. استفاده از برخی مواد غذایی به کاهش تپش قلب منجر می‌گردد و می‌تواند تپش قلب را بهبود بخشد. در ادامه به درمان‌های خانگی موجود می‌پردازیم.

 • موز: پتاسیم موجود در موز سبب تنظیم فعالیت عضلات قلب می‌گردد و باعث کاهش تاثیرات مزمن مصرف قهوه بر تپش قلب خواهد شد.
 • آب: آب تاثیرات به‌سزایی روی قلب دارد و می‌تواند به تعادل الکترولیتی در بدن بینجامد و باعث کاهش اثر قهوه در بدن ‌شود. زمانی که آب می‌نوشید، احساسی هیدراته در شما ایجاد می‌کند و دیگر عوارض احتمالی قهوه را کاهش می‌دهد.
 • روغن ماهی: استفاده از روغن ماهی نیز می‌تواند در درمان تپش قلب اثرگذار باشد. روغن ماهی دارای اسیدهای چرب امگا3 است و سبب بهبود بخشیدن و سلامتی قلب می‌گردد و عملکرد آن را تقویت می‌نماید.
 • شاهی: وجود خواص آرامش‌بخش در شاهی باعث می‌شود تا تاثیرات قهوه بر بدن و اعصاب کاهش پیدا کنند. شاهی سبز و شاهی چای سفید بهترین گزینه در درمان خانگی تپش قلب پس از خوردن قهوه هستند.

سخن پایانی

تپش قلب و ایجاد اضطراب، بخشی از عوارض خوردن قهوه هستند که در برخی از افراد رخ می‌دهند. این عوارض مشکل‌ساز بوده و بر سیستم عصبی نیز اثر می‌گذارند. کافئین موجود در قهوه می‌تواند تپش قلب را تشدید کرده و باعث بی‌خوابی و اضطراب شود. توجه داشته باشید که قهوه مصرفی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد که در این شرایط می‌توانید به‌راحتی بهترین مارک قهوه را از مجموعه بنک مارکت، بهترین فروشگاه اینترنتی تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *